В УДСНС в області відбулася прес-конференція на тему «Робота Чорногірського гірського пошуково-рятувального поста. Готовність до дій в умовах можливих надзвичайних ситуацій осінньо-зимового періоду»

clock
27.10.2016 11:34

Другий рік поспіль в Карпатах на вершині гори Піп Іван у приміщенні колишньої обсерваторії діє Чорногірський гірський  пошуково-рятувальний пост, який розташований на висоті  2028  метрів над рівнем моря.

На сьогодні,  це  найвищий  пошуково-рятувальний пост в Україні і вже можна говорити, що напрацьовано унікальний досвід,  про який і розповів  на прес-конференції начальник групи організації реагування на надзвичайні ситуації аварійно-рятувального загону спеціального призначення Управління ДСНС в області Тарас Бринда.

Варто зазначити, що створення і функціонування цього поста стали можливі завдяки підтримці і розумінню  Голови ДСНС України Миколи  Чечоткіна, голови Івано-Франківської ОДА Олега Гончарука, начальника Управління ДСНС в області Володимира Чернецького – саме спільні дії, належне технічне оснащення та матеріальне фінансування, зокрема і в рамках відповідної обласної програми – зробили  багаторічну мрію рятувальників реальністю.

Розпочавши  чергування З серпня 2015 року  в тестовому режимі,  за  термін менше року вдалося  вирішити багато організаційних та побутових питань – облаштувати приміщення, в якому забезпечене тепло і світло, знайти і облаштувати джерело питної води, вирішити питання зв’язку – від мобільного телефона до  Wi- Fi.

І на сьогодні  Тарас Бринда  переконаний, що гасло служби – “Запобігти. Врятувати. Допомогти”  рятувальники Чорногірського гірського  пошуково-рятувального поста  реалізовують на всі сто відсотків.

Зокрема  завдяки комунікації з громадою,  сторінці у соцмережі, де постійно висвітлюються результати роботи, зазначається погодна ситуація та стан гірських хребтів вдається попереджати різні негативні наслідки, адже завдяки цій інформації туристи мають можливість або відмовитися від походу в гори за несприятливих умов, або краще до нього підготуватися, щоб не потрапити у біду, а також дотримуватися порад рятувальників, а саме  перед походом в гори добре вивчити маршрут, погодну ситуацію і зареєструватися перед сходженням.

Постійна присутність рятувальників на такій висоті абсолютна виправдана, адже Чорногірський хребет є дуже людним місцем, через нього пролягають  улюблені маршрути багатьох туристів не тільки з України, а й з-за кордону. Потік туристів через Чорногірський хребет є постійним, найбільше їх буває в літку – понад 6 тисяч на місяць.  В осінньо-зимовий період туристів меншає, але однак цей туристичний маршрут залишається одним з найпопулярніших  – тільки за жовтень цього року ним пройшло 125 груп загальною чисельністю 551 особа, з них 15 іноземців. Адже екстремальні  від’ємні температури,  вітри,  ледь не постійна хмарність, коли на відстані десяти метрів вже нічого не видно з надлишком компенсуються чудовими гірськими краєвидами на сотні кілометрів довкола, які  незмінно приваблюють туристів.

За словами Тараса Бринди, їх  день починається з підйому приблизно о сьомій ранку. Після сніданку, якщо це зима чи осінь – як правило, намітає багато снігу, і треба розчистити територію.

«Також ми, користуючись сервісами Google, зробили онлайн-систему реєстрації, де видно всі групи, котрі є на маршрутах – і наш ранок неодмінно включає в себе вихід на зв’язок з цими туристичними групами. Питаємо, де вони, чи з ними все добре, чи ніхто не загубився. Звісно, по можливості – у горах не завжди і не всюди є хороший зв’язок. А потім виїжджаємо на виклики – хтось губиться в тумані, хтось травмується. Чергуємо в три зміни по шість діб, але незабаром перейдемо на чотиризмінний режим по 4 доби. Зараз  тут несуть службу  шестеро рятувальників, ще четверо мають пройти тестування і приєднатися до роботи. Крім того,  нам активно допомагають волонтери. Добираються рятувальники на пост пішки і це є доброю фізичною розминкою, за потреби можна використовувати автомашини підвищеної прохідності.»

З липня  і по сьогодні рятувальники надали допомогу 27 особам,  деяких  з них відігріли і надали прихисток від негоди, хтось збився з маршруту і його доводилося шукати у негоду. Завдяки функціонуванню цього поста значно зменшився час  надання допомоги заблукалим туристам, якщо раніше він складав понад чотири години, адже найближчий рятувальний підрозділ розташований у Верховині, то зараз рятувальники на хребті реагують миттєво, і час надання допомоги скоротився до півтори години, що є дуже суттєвим і важливим, зважаючи на те, як швидко в горах змінюється погода. Саме оперативність стала визначним чинником, коли 30 січня 2016 року працівниками Чор­но­­­гірського гірського пошуково-рятувального поста було врятовано 33-річного туриста з Івано-Фра­н­ківська, котрий відстав від своєї групи та внаслідок знесилення і пе­ре­­­охолодження не міг далі продовжувати рух. Чоловіка було транспортовано до приміщення Чорногірського гі­р­сь­кого пошуково-рятувального по­с­та, надано долікарську допомогу, відігріто та прийнято на нічліг, а наступного ранку йому було надано супровід для спуску до села Шибене, де він відпочивав.

В ході прес-конференції був продемонстрований презентаційний фільм про становлення та функціонування Чорногірського гірського пошуково-рятувального поста, а також Тарас Бринда відповів на численні запитання представників  місцевих та регіональних  засобів масової інформації.    

 DSC_0242.jpg

 

 

 

Схожі матеріали